Technologie wspierające fulfillment: przegląd dostępnych rozwiązań » EUROCOMMERCE

Sign In

Forgot password?

Do not have an account?

Create a free account

Zadzwoń do nas: +48 68 415 11 18

Blog & News

Technologie wspierające fulfillment: przegląd dostępnych rozwiązań - In: blog, ostatnio dodane

Systemy informatyczne w logistyce i magazynie – jaką pełnią rolę?

Kategoria : Aktualności, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 10 cze 2024

Systemy informatyczne są w tej chwili nierozłączną częścią logistyki magazynowej. Stanowią fundament efektywnego zarządzania procesami w tym obszarze. Zastosowanie zaawansowanych technologii IT pozwala na

Czytaj dalej...
Kategoria : blog, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 28 cze 2023

Technologie wspierające fulfillment to bardzo złożony temat. Robotyzacja i informatyzacja już dawno zdobyły silną pozycję w przemyśle. Logistyka nie pozostaje w tyle w dziedzinie wykorzystania zdobyczy technologii. Dopasowana do potrzeb klienta obsługa fulfillmentowa nie byłaby możliwa, gdyby nie odpowiednie zaplecze technologiczne. Klienci wymagają wysokich standardów i udogodnień, które pozwolą na szybką i bezbłędną wysyłkę towarów co przekłada się na bezproblemowe prowadzenie sprzedaży, często w wielu kanałach jednocześnie. Omnichanel to dzisiaj już praktycznie standard.

Nowoczesne magazyny często posiłkują się dzisiaj rozmaitymi rozwiązaniami technicznymi, by realizować sprawną obsługę i szybką wysyłkę produktów.

Jakie udogodnienia pojawiają w magazynie?

Systemy informatyczne

Zacznijmy od systemów informatycznych niezbędnych do pracy magazynu przy usłudze fulfillmentu.

Must have w każdym nowoczesnym magazynie to system magazynowy WMS, który pozwala optymalizować procesy magazynowe i nimi zarządzać.  Jego główną funkcja jest łączenie ze sobą wszystkich poziomów logistyki magazynowej. System WMS może być również zintegrowany z innymi systemami, takimi jak systemy ERP czy rozwiązania do zarządzania transportem. WMS powinien zapewniać automatyzację zarządzania zamówieniami i organizację pracy magazynu na najwyższym poziomie, tak jak to dzieje się w EUROCOMMERCE.

Automatyka magazynowa - technologie wspierające fulfillment

Automatyzacja procesów magazynowych pozwala na usprawnienie obsługi zamówień klientów sklepów internetowych. Co kryje się za pojęciem automatyki magazynowej? Jest to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące wiele zagadnień.

Można w tym zakresie wyróżnić:

  • Przenośniki używane do transportu pojemników, palet i paczek w magazynie.
  • Sortery, przeznaczone do sortowania towaru, pojemników w czasie transportu.
  • System shuttle, to nowoczesne rozwiązanie, które służy do magazynowania towaru w ogromnych systemach regałowych bez dostępu dla ludzi. Palety lub pojemniki, w których przechowywany jest towar, są transportowane z systemu regałowego do stref kompletacji lub wydań w zależności od konfiguracji systemu.
  • Regały windowe/karuzelowe są używane do składowania zazwyczaj luksusowych produktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostęp do towarów ma tylko wyznaczona grupa pracowników.
  • Regały przepływowe/przesuwne – z jednej strony są załadowane paletami, z drugiej te palety są odbierane.
  • Roboty do transportu regałów, w tym przypadku stosowana jest reguła kompletacji towar do człowieka, dzięki temu można zwiększyć zagęszczenie regałów na magazynie – nie jest potrzebny tzw. picker - czyli osoba do kompletacji zamówień.

Poza innowacjami w dziedzinie magazynowania i transportu towarów w magazynie, pojawiają się także rozwiązania ułatwiające identyfikację towaru i jego bezbłędne pobranie przez obsługę, jak na przykład:

  • RFID (ang. Radio-Frequency Identification) – palety oznakowane tagami rfid mogą być transportowane przez wózek, który ma zamontowany czytnik. Operator wózka nie musi takich palet skanować ponieważ w momencie załadowania jej na widły system wie co to za paleta. Po odtransportowaniu jej np. na bramę skanery na bramie odczytują taką paletę, (jest duża ilość możliwości wykorzystania takich tagów),
  • Sytemy typi pick by light albo pack by light, to rozwiązanie wspomagające człowieka w zbieraniu i pakowaniu wskazując światłem konkretny produkt lub miejsce.
  • Systemy głosowe typu pick/pack by voice, w słuchawkach pracownik magazynu słyszy komunikat o tym, co ma pobrać.

To tylko niektóre nowoczesne systemy wspomagające pracę w centrach logistycznych. Wyposażenie magazynu przyszłości będzie fundamentalną sprawą dla jego odpowiedniego działania. EUROCOMMERCE cały czas rozwija swoją bazę by wszystkie procesy przebiegały bezproblemowo, stosując te rozwiązania, które są najlepiej dopasowane do specyfiki centrum fullfilmentowego.

Szukasz

Skontaktuj się z nami i poznaj nasze procesy ->>

Technologie wspierające fulfillment to bardzo złożony temat. Robotyzacja i informatyzacja już dawno zdobyły silną pozycję w przemyśle. Logistyka nie pozostaje w tyle w dziedzinie

Czytaj dalej...
Dywersyfikacja usług kurierskich – logistyka XXL i fulfillment w jednej firmie Dlaczego fulfillment ułatwi Ci... wyjazd na wakacje?

Copyright 2018 - EUROCOMMERCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.