EUROCOMMERCE » blog » Proces zwrotów w e-commerce

Sign In

Forgot password?

Do not have an account?

Create a free account

Zadzwoń do nas: +48 68 415 11 18

Blog & News

Proces zwrotów w e-commerce oraz wskazówki dotyczące efektywnego zarządzania zwrotami w ramach fulfillmentu - In: blog, ostatnio dodane

Wyzwania związane z fulfillmentem międzynarodowym: jak je pokonać

Kategoria : blog, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 14 lut 2024

Fulfillment międzynarodowy, czyli obsługa zamówień dla e-commerce na skalę globalną, jest kluczowym elementem rozwoju firm w erze cyfryzacji i globalizacji rynków. Ta usługa umożliwia

Czytaj dalej...
Kategoria : blog, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 04 wrz 2023

Odpowiednio opracowany proces zwrotów w e-commerce jest kluczowy dla satysfakcji klientów. Wielu konsumentów ocenia sklepy internetowe na podstawie ich polityki zwrotów. Zarządzanie zwrotami to nie tylko logistyczne wyzwanie, ale także okazja do budowania pozytywnych relacji z klientami.

Jasna polityka zwrotów

Informacja o tym jak zwrócić towar, dostępna  już na etapie zakupu, zwiększa prawdopodobieństwo powrotu klienta w przyszłości i dokonanie ponownych zakupów. Jest tak, ponieważ opisująć proces jesteś transparentny. Klient rozumie, co może zwrócić, w jakim czasie i w jakim stanie. Unikaj skomplikowanych procedur i ukrytych opłat. Rozważ bezpłatne zwroty, zwłaszcza dla pewnych kategorii produktów.

Jeśli pewne produkty są często zwracane z powodu wad, skontaktuj się z dostawcami w celu poprawy jakości lub rozważ rezygnację z tego asortymentu. Możesz też zastanowić się nad zmiana dostawców lub ich dywersyfikacją.

Dobre opisy produktów, zdjęcia i recenzje innych klientów w sklepach internetowych mogą pomóc kupującym w dokonaniu właściwego wyboru, a docelowo wpłynąć na obniżenie poziomu zwrotów. Większość kupujących zwraca uwagę na opinie o samym sklepie, ale również o konkretnym produkcie.

Odpowiednie zapakowanie wysyłanych artykułów może zmniejszyć ilość zwrotów z powodu uszkodzeń w transporcie. Samo spakowanie wysyłki to jednak nie wszystko. Należy również starannie dokonać wyboru firmy kurierskiej lub transportowej, tak by klienci byli zadowoleni z dostaw.

Udostępnienie kupującym wielu kanałów komunikacji to istotny krok w kierunku poprawy obsługi klienta. Im więcej opcji tym lepiej. Większość sklepów lub platform oferuje telefon, e-mail i chat, co ułatwia zgłaszanie problemów i rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące zwrotów.

Nie wszystkie zwrócone produkty mają jednakową wartość. Optymalizując proces, warto rozważyć różne podejścia w zależności od wartości zwracanego produktu. Nie wszystkie zwrócone produkty mają jednakową wartość. Optymalizując proces, warto rozważyć różne podejścia w zależności od wartości zwracanego produktu.

Jak wygląda proces zwrotów?

Klient musi poinformować sklep o chęci zwrotu zakupionego produktu. Po zgłoszeniu, sprzedawca sprawdza, czy zgłoszenie zostało złożone w wyznaczonym terminie i czy spełnia inne warunki określone w polityce zwrotów sklepu.Klient powinien otrzymać wszystkie potrzebne informacje, jak dokonać zwrotu towaru (np. adres, sposób pakowania). W następnym kroku klient wysyła produkt z powrotem do magazynu lub punktu obsługi. Po otrzymaniu produktu, jest on sprawdzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy braków. Jeśli produkt spełnia warunki zwrotu, kupujący otrzymuje zwrot pieniędzy lub wymianę na inny produkt.

Ostatnim etapem jest analiza przyczyn zwrotu. Sprzedający powinien przeanalizować, dlaczego dany produkt został zwrócony, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Jak efektywnie zarządzać zwrotami?

Prowadzisz sklep internetowy? Szybko odpowiadaj na zgłoszenia zwrotów.

W bezproblemowej obsłudze pomaga maksymalna automatyzacja tego procesu za pomocą odpowiedniego oprogramowania do zarządzania zwrotami w centrach logistycznych.

Nieodzownym elementem zwrotów jest informacja dla zwracających towar o statusie zwrotu na każdym etapie procesu. Z drugiej strony personel sklepu powinien wiedzieć, jak prawidłowo obsługiwać zwroty i jak komunikować się z klientami w tej kwestii.

W kontaktach z klientami czasami warto iść na ustępstwa w stosunku do swojej standardowej polityki zwrotów, aby zbudować z nimi relację.

Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami.

Kluczowym celem zarządzania zwrotami jest nie tylko sprawne ich przetwarzanie, ale także zrozumienie przyczyn ich występowania i wprowadzenie odpowiednich zmian, tak, by je minimalizować w przyszłości.

Odpowiednio opracowany proces zwrotów w e-commerce jest kluczowy dla satysfakcji klientów. Wielu konsumentów ocenia sklepy internetowe na podstawie ich polityki zwrotów. Zarządzanie zwrotami to

Czytaj dalej...
Logistyka meblowa – szansa na rozwój biznesu Rola fulfillment w obsłudze klienta oraz strategie usprawniania procesów związanych z zamówieniami

Copyright 2018 - EUROCOMMERCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.