Systemy informatyczne w logistyce i magazynie – jaką pełnią rolę? » EUROCOMMERCE

Sign In

Forgot password?

Do not have an account?

Create a free account

Zadzwoń do nas: +48 68 415 11 18

Blog & News

Systemy informatyczne w logistyce i magazynie – jaką pełnią rolę? - In: Aktualności, ostatnio dodane

Systemy informatyczne w logistyce i magazynie – jaką pełnią rolę?

Kategoria : Aktualności, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 10 cze 2024

Systemy informatyczne są w tej chwili nierozłączną częścią logistyki magazynowej. Stanowią fundament efektywnego zarządzania procesami w tym obszarze. Zastosowanie zaawansowanych technologii IT pozwala na

Czytaj dalej...
Kategoria : Aktualności, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 10 cze 2024

Systemy informatyczne są w tej chwili nierozłączną częścią logistyki magazynowej. Stanowią fundament efektywnego zarządzania procesami w tym obszarze. Zastosowanie zaawansowanych technologii IT pozwala na automatyzację, optymalizację i integrację różnych działań logistycznych, co przekłada się na wzrost wydajności, obniżenie kosztów oraz poprawę jakości obsługi klienta.

Funkcje systemów informatycznych w logistyce

Systemy informatyczne stosowane w logistyce obejmują szeroki zakres funkcji, które wspierają różne aspekty zarządzania łańcuchem dostaw. Do najważniejszych z nich należą systemy WMS, OMS i TMS oraz  ERP i CRM. Skąd taki podział?

Bazuje on na obszarze, który jest w centrum zainteresowania takiego systemu. Stąd podział na systemy skoncentrowane stricte na logistyce i te bardziej biznesowe, które także mają wpływ na finalne odczucie zadowolenia (lub nie) Twojego klienta.

Systemy informatyczne w magazynie

Są takie systemy, bez których trudno jest efektywnie zarządzać magazynem. A już o logistyce e-commerce prowadzonej w modelu fulfillmentowym nie ma mowy. Obejmują one takie obszary, jak Zarzadzanie magazynem, zarządzanie transportem i zarządzanie zamówieniami.

Jakie są systemy informatyczne w magazynie?

Zarządzanie magazynem (WMS) - Systemy WMS (Warehouse Management System) to najogólniej mówiąc systemu do zarządzania magazynem. Automatyzują procesy magazynowe, takie jak przyjęcie towaru, jego przechowywanie, kompletacja zamówień i wysyłka. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne zarządzanie zapasami, optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz minimalizacja błędów.

Zarządzanie transportem (TMS). - Systemy TMS (Transportation Management System) optymalizują procesy związane z transportem towarów. Umożliwiają planowanie tras, kontrolę kosztów transportu oraz monitorowanie realizacji dostaw w czasie rzeczywistym. Dzięki temu firmy mogą skrócić czas dostaw, zredukować koszty i zwiększyć punktualność dostaw.

Zarządzanie zamówieniami (OMS)- Systemy OMS (Order Management System) koordynują procesy związane z przyjmowaniem i realizacją zamówień. Integrują dane z różnych kanałów sprzedaży, co pozwala na sprawne zarządzanie zamówieniami, kontrolę stanów magazynowych oraz automatyzację realizacji zamówień,Systemy biznesowe, które warto wdrożyć

Tutaj z pewnością warto wymienić dwa rozwiązania. Pierwszy z nich to system ERP (Enterprise Resource Planning), który integruje różne działy firmy, umożliwiając zarządzanie zasobami, produkcją, sprzedażą i finansami z jednego, centralnego systemu. W kontekście logistyki, ERP wspierają zarządzanie zapasami, planowanie produkcji oraz optymalizację procesów logistycznych.

Kolejny odpowiada za zarządzanie relacjami z klientami (CRM).
Integracja systemów CRM (Customer Relationship Management) z innymi systemami informatycznymi pozwala na lepsze zarządzanie relacjami z klientami, planowanie i nadzorowanie komunikacji oraz obsługę procesów sprzedażowych. W efekcie przedsiębiorstwa mogą budować trwałe relacje z klientami i zwiększać ich satysfakcję.

Integracja systemów informatycznych

Integracja różnych systemów informatycznych odgrywa kluczową rolę w osiąganiu maksymalnej efektywności. W EUROCOMMERCE proponujemy połączenie systemów naszych klientów z naszym systemem OMS, co umożliwia kompleksowe zarządzanie zamówieniami, dostawami oraz stanami magazynowymi.

Jak w takim przypadku działa komunikacja?

  • z systemu klienta do naszego (pobieranie zamówień, stanów magazynowych, produktów),
  • z naszego systemu do klienta (status zamówienia, aktualizacja stanów magazynowych, numer śledzenia przesyłki).

Dzięki temu możliwe jest sprawne i skuteczne zarządzanie wszystkimi procesami logistycznymi.

Korzyści z wdrożenia tych systemów w magazynie

Implementacja systemów informatycznych w logistyce przynosi szereg korzyści, które przekładają się na poprawę efektywności operacyjnej i konkurencyjności przedsiębiorstwa:

  1. Automatyzacja procesów – integracja różnych systemów eliminuje konieczność ręcznego wprowadzania danych, a przez to zmniejsza ryzyko błędów oraz przyspiesza realizację zamówień. Na przykład systemy WMS wykorzystują technologie takie jak kody kreskowe czy RFID do szybkiego lokalizowania i śledzenia towarów.
  2. Optymalizacja zapasów, która dzięki zaawansowanym algorytmom w systemach ERP i WMS umożliwiają automatyczne generowanie propozycji zamówień na podstawie analizy historycznych danych sprzedaży i aktualnych trendów rynkowych. Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie optymalnych poziomów zapasów i minimalizacja kosztów związanych z nadmiernymi zapasami.
  3. Poprawa jakości obsługi klienta dzięki integracji systemu CRM z innymi systemami informatycznymi. Ten krok pozwala na lepsze planowanie i nadzorowanie komunikacji oraz obsługę procesów sprzedażowych. W efekcie ecomy mogą budować trwałe relacje z klientami i zwiększać ich satysfakcję.
  4. Efektywne zarządzanie transportem dzięki TMS, które umożliwiają planowanie najbardziej ekonomicznych tras transportu, kontrolę kosztów i monitorowanie przesyłek w czasie rzeczywistym. To przekłada się na zwiększenie efektywności dostaw i redukcję wydatków na transport.

Praktyczne zastosowanie systemów informatycznych

Wdrożenie systemów informatycznych w logistyce i magazynowaniu przynosi wymierne korzyści. Przykłady firm, które wdrożyły takie rozwiązania pokazują, że możliwe jest dzięki nim  skrócenie czasu realizacji zamówień, zwiększenie dokładności operacji magazynowych oraz lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej.

Systemy informatyczne w logistyce i magazynie stanowią nieodzowny element nowoczesnych przedsiębiorstw. Pozwalają na optymalizację procesów, redukcję kosztów oraz zwiększenie satysfakcji odbiorców zamówień. Współczesne rozwiązania IT, takie jak WMS, ERP, TMS, OMS i CRM wspierają zarządzanie łańcuchem dostaw na każdym etapie, przyczyniając się do budowy przewagi konkurencyjnej na dynamicznie zmieniającym się rynku.

Chcesz korzystać z potencjału nowoczesnych systemów informatycznych w logistyce i magazynowaniu, nie inwestując w rozwiązania IT i infrastrukturę?

Zapraszamy do magazynów EUROCOMMERCE.

 

 

 

 

 

 

Systemy informatyczne są w tej chwili nierozłączną częścią logistyki magazynowej. Stanowią fundament efektywnego zarządzania procesami w tym obszarze. Zastosowanie zaawansowanych technologii IT pozwala na

Czytaj dalej...
Wprowadzenie do logistyki XXL

Copyright 2018 - EUROCOMMERCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.