Kompletacja zamówień – metody i rodzaje » EUROCOMMERCE

Sign In

Forgot password?

Do not have an account?

Create a free account

Zadzwoń do nas: +48 68 415 11 18

Blog & News

Kompletacja zamówień – metody i rodzaje - In: blog, ostatnio dodane

Kompletacja zamówień – metody i rodzaje

Kategoria : blog, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 05 lip 2024

  Efektywność procesów magazynowych staje się kluczowa w dynamicznie zmieniającym się świecie e-commerce. Jednym z najważniejszych elementów sprawnej realizacji wysyłek jest efektywna kompletacja zamówień.

Czytaj dalej...
Kategoria : blog, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : KMMF Data : 05 lip 2024

 

Efektywność procesów magazynowych staje się kluczowa w dynamicznie zmieniającym się świecie e-commerce. Jednym z najważniejszych elementów sprawnej realizacji wysyłek jest efektywna kompletacja zamówień.
Na czym polega proces kompletacji w magazynie? Jakie są metody kompletacji i jakie urządzenia wspierają ten proces?
W tym tekście znajdziesz zestaw najważniejszych informacji na ten temat.

Co to jest kompletacja zamówień?

Kompletacja zamówień to proces polegający na zbieraniu produktów z ich lokalizacji w magazynie. Jest realizowana zgodnie z listą z zamówienia lub zamówień, złożonych przez klienta w sklepie internetowym. Celem procesu kompletacji jest przygotowanie zamówienia do wysyłki, przy zachowaniu minimalizacji błędów i jednoczesnym maksymalizowaniu efektywności. Proces ten obejmuje kilka kluczowych etapów: identyfikację produktów, ich pobranie z miejsc składowania (tzw. adresy składowania), skompletowanie zamówienia, jego zabezpieczenie przed transportem, czyli zapakowanie oraz wydanie do wysyłki.
Czynności realizowane na etapach kompletacji zamówienia i jego zabezpieczenia odbywają się w strefie kompletacji. Jest to obszar w magazynie, gdzie produkty z poszczególnych zamówień są zbierane razem czyli kompletowane.

Nowoczesne metody kompletacji zamówień w magazynie

Istnieje kilka metod kompletacji zamówień, z których każda ma swoje zalety i wady. W praktyce najczęściej spotykane są takie metody, jak:

 • Kompletacja jednostkowa (piece picking) - metoda polegająca na zbieraniu pojedynczych jednostek zamówionych przez klienta. Jest to najbardziej czasochłonna metoda, ale pozwala na dużą elastyczność.
 • Kompletacja grupowa (batch picking) - zbieranie kilku zamówień jednocześnie w celu optymalizacji trasy przemieszczania się po magazynie. Zwiększa efektywność, ale wymaga precyzyjnej organizacji.
 • Kompletacja falowa (wave picking) - metoda łącząca cechy kompletacji jednostkowej i grupowej, pozwalająca na realizację zamówień w falach, co pozwala na lepsze zarządzanie czasem i zasobami.
 • Kompletacja strefowa (zone picking) - magazyn podzielony jest na strefy, a pracownicy odpowiedzialni są za konkretne obszary. Każde zamówienie jest kompletowane przez kilku pracowników, co skraca czas kompletacji.
 • Kompletacja dzięki użyciu systemów karuzelowych i przenośników - produkty są dostarczane bezpośrednio do stanowiska pracy pracownika. Systemy karuzelowe, dzięki rotacyjnym półkom, automatycznie przesuwają odpowiednie produkty w zasięg ręki, co eliminuje konieczność przemieszczania się po magazynie.
  Przenośniki natomiast transportują towary na specjalnych taśmach, zapewniając ciągły przepływ produktów do miejsc, gdzie są one potrzebne, co znacznie skraca czas kompletacji zamówień.
 • Kompletacja metodą "Pick and pack" - sposób kompletowania zamówień, który pozwala na jednoczesne przygotowanie produktów do kilku zamówień naraz. Produkty są wybierane i pakowane, a następnie transportowane do strefy wysyłek. Korzysta się tu z wydrukowanych list, co zapewnia dokładność i porządek w procesie realizacji zamówień.
 • Kompletacja metodą "Pick by light" - operatorzy korzystają z inteligentnych systemów świetlnych, które za pomocą lamp i ekranów wskazują dokładną lokalizację produktów. Dzięki temu proces wyszukiwania towarów jest szybszy i bardziej efektywny, co znacząco przyspiesza kompletację zamówień i zwiększa wydajność pracy.

Rodzaje kompletacji w magazynie

Analizując ten temat warto zauważyć, że sposoby kompletacji zamówień mogą różnic się także ze względu na techniczne środki ich realizacji. W zależności od specyfiki magazynu i rodzaju przechowywanych produktów, możemy wyróżnić różne rodzaje kompletacji:

 • Kompletacja ręczna - najczęściej stosowana w mniejszych magazynach lub tam, gdzie produkty są delikatne i wymagają ostrożnego traktowania.
 •  Kompletacja półautomatyczna - wykorzystuje technologie wspierające proces, takie jak wózki widłowe z systemami nawigacji czy przenośniki taśmowe.
 • Kompletacja automatyczna - w pełni zautomatyzowane systemy, takie jak roboty magazynowe, które zbierają produkty bez udziału człowieka.

Jak wygląda efektywna kompletacja zamówień?

Efektywna kompletacja to taka, która minimalizuje czas i koszty związane z procesem, jednocześnie zapewniając wysoką jakość klienta z otrzymanego zamówienia. Kluczowe dla efektywnej kompletacji są następujące cechy procesu:

 • Dokładność - precyzyjne zebranie wszystkich zamówionych produktów, bez pomyłek.
 • Szybkość - skrócenie czasu kompletacji dzięki optymalizacji tras i zastosowaniu nowoczesnych technologii, planującej trasy pracowników zbierających produkty.
 • Elastyczność - możliwość szybkiego dostosowania się do zmieniających się zamówień i warunków rynkowych.
 • Automatyzacja - wdrożenie systemów wspierających, takich jak WMS (Warehouse Management System) czy roboty magazynowe.

Urządzenia wspomagające kompletację zamówień

Współczesne magazyny korzystają z wielu urządzeń wspomagających proces kompletacji. Im bardziej rozbudowany magazyn tym tych usprawnień jest więcej. Wśród najczęściej spotykanych urządzeń wspomagających kompletację zamówień z pewnością trzeba wymienić:

 • przenośniki taśmowe, które transportują automatycznie produkty pomiędzy różnymi strefami magazynu,
 • skanery kodów kreskowych i RFID, które ułatwiają identyfikację produktów i kontrolę nad procesem kompletacji, minimalizując prawdopodobieństwo ludzkiego błędu,
 • roboty magazynowe automatyzujące proces zbierania i transportu produktów z ich lokalizacji w magazynie do strefy kompletacji.

Wprowadzenie każdego z tych rozwiązań wiąże się z określonymi inwestycjami. Ich wprowadzenie jest zwykle determinowane wielkością obiektu magazynowego, ale też poziomem automatyzacji w branży logistycznej danego kraju. Znacząco wspierają proces efektywnej kompletacji zamówień, ale bez odpowiednio zaprojektowanych procesów w centrum logistycznym, nie będzie on realizował zakładanych norm.

Kompletacja zamówień to kluczowy proces w logistyce magazynowej, który wymaga odpowiedniego planowania, technologii oraz organizacji pracy i procesów logistycznych. Wybór odpowiednich metod i urządzeń może znacząco wpłynąć na efektywność i jakość obsługi klienta, co jest szczególnie ważne w dynamicznie rozwijającym się rynku e-commerce, jednak dopiero połączenie tych udogodnień z doświadczoną kadrą zarządzającą gwarantuje sukces.

W EUROCOMMERCE przy realizacji zamówień osiągamy wskaźnik bezbłędności na poziomie 99.9%, obsługując średnio 5000 zamówień dziennie. Jest to wynik we wszystkich naszych lokalizacjach, obejmujący różnorodne metody obsługi logistycznej klientów.

Szukasz operatora logistycznego dla swojego sklepu internetowego?

Sprawdź nasza ofertę.

  Efektywność procesów magazynowych staje się kluczowa w dynamicznie zmieniającym się świecie e-commerce. Jednym z najważniejszych elementów sprawnej realizacji wysyłek jest efektywna kompletacja zamówień.

Czytaj dalej...
Systemy informatyczne w logistyce i magazynie – jaką pełnią rolę?

Copyright 2018 - EUROCOMMERCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.