E-commerce 2025 – co przewiduje rynek?
E-commerce to świat, który zmienia się szybciej, niż możemy to sobie wyobrazić. Jeszcze niedawno wejście do świata online było wyzwaniem, a dziś? Dziś sprzedawcy…
Czytaj dalej...Brexit coraz bliżej. Jak będzie wyglądał europejski rynek po 30.03.2019 roku na razie nie wiemy. Negocjacje pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską przedłużają się, brak wspólnego stanowiska. Wielka Brytania rozważa przesunięcie terminu wyjścia z Unii, ale nie ma w tym zakresie żadnych oficjalnych ustaleń.
Każdy przedsiębiorca oceniając ryzyko swojej oddziałujące na jego działalność, powinien rozważyć zarówno najkorzystniejszy, jak także ten najmniej korzystny dla niego wariant. W związku z tym najlepiej przygotować się na tzw. „twardy brexit”, czyli do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez żadnych specjalnych ustaleń dotyczących handlu i polityki celnej. W takim przypadku z dnia na dzień pomiędzy UE i Wielką Brytanią powstanie granica celna, a towary podczas eksportu i importu będą wymagały zgłoszenia do odprawy celnej.
Co zrobić by dalej wysyłać paczki do Wielkiej Brytanii?
Jeśli sprzedajecie Państwo towary poza granicami UE, procedury w większości są Państwu znane. Mają też Państwo za sobą większość niezbędnych formalności.
Jeśli nie, pierwszym krokiem powinno być zarejestrowanie się na portalu PUESC – portal Służby Celnej, który znajduje się pod adresem https://puesc.gov.pl/. Tam firma otrzyma numer EORI, czyli numer identyfikacyjny, którym będą później posługiwały się służby celne.
Jakie dokumenty załączyć do paczki do UK po brexicie?
Gro naszych klientów wysyła przesyłki handlowe – zamówienia ze sklepów internetowych lub dedykowane, customizowane produkty, tworzone za specjalne zamówienie. Nie ma przeciwwskazań by wysyłać je nadal, po brexicie. Trzeba będzie jednak wypełnić kilka formalności.
Do przesyłek realizowanych w ramach sprzedaży, czyli tzw. paczek handlowych, dołączona musi być faktura w języku angielskim, standardowo zawierająca takie dane:
- nazwę i pełen adres nadawcy/wystawcy faktury wraz z numerem NIP,
- nazwę, pełen adres odbiorcy z numerem telefonu kontaktowego,
- adres faktycznego odbiorcy, jeżeli dostawa towaru odbywa się na inny adres niż adres płatnika faktury,
- dokładny opis i ilość towaru, cena jednostkowa oraz wartość towaru (opis powinien jednoznacznie określać, co jest przedmiotem wysyłki, żadna z pozycji faktury nie może przyjąć wartości zerowej, np. 0 EUR),
- kod taryfy celnej,
- całkowitą wartość faktury z podaniem waluty (bez VAT),
- warunki transportu zgodnie z Incoterms® 2010,
- wagę paczek (netto, brutto),
- deklarację pochodzenia towaru (opieczętowaną i podpisaną przez wystawcę faktury),
- pieczątkę firmowa wystawcy faktury i podpis osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu.
Oprócz faktury musimy otrzymać od Państwa także wskazany numer EORI oraz numer paczki, której te dokumenty dotyczą (jeśli nie będą dołączone do omawianej przesyłki, a np. zostaną dosłane później).
W przypadku przesyłek niehandlowych, jak np. materiały reklamowe, próbki itp. potrzebna jest faktura proforma w języku angielskim, potwierdzająca dane nadawcy i odbiorcy wraz z danymi kontaktowymi, dokładnym opisem zawartości paczki oraz wartością i wagą netto/brutto. Ważne jest też, aby wskazać, w opisie wartości towaru, że jest to: Sample or gift – value for customs purposes only.
Fakturę w oryginale oraz 3 jej kopie, należy załączyć na zewnątrz paczki w osobnej przyldze lub kopercie, obok etykiety adresowej. Nie powinno się wkładać jej do wnętrza przesyłki.
Po spełnieniu tych wymogów formalnych, reszta procesu przebiega bez zmian. W ramach współpracy przez przewoźnika pokrywana jest opłata za czynności celne i ewentualne cło, znajdziesz je na najbliższej fakturze.
Wszystkie zmiany, które pojawią się w miarę regulowania sytuacji związanej w brexitem będziemy analizować i w konsekwencji aktualizować podane w tym tekście informacje.
Brexit coraz bliżej. Jak będzie wyglądał europejski rynek po 30.03.2019 roku na razie nie wiemy. Negocjacje pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską przedłużają…
Czytaj dalej...