Z początkiem lipca zaczął obowiązywać VAT One Stop Shop.

Sign In

Forgot password?

Do not have an account?

Create a free account

Zadzwoń do nas: +48 68 415 11 18

Blog & News

VAT OSS, czyli nowe regulacje podatkowe dla e-commerce - In: blog

Logistyka dla e-commerce: Wszystko, co musisz wiedzieć

Logistyka dla e-commerce: Wszystko, co musisz wiedzieć

Kategoria : Aktualności, blog, ostatnio dodane Komentarze : 0 Autor : Eurocommerce Data : 21 lis 2024

Kiedy kupujący klika na potwierdzenie zamówienia w sklepie internetowym, jego podróż na stronie się kończy, a rozpoczyna się niecierpliwe oczekiwanie na kuriera. Po stronie

Czytaj dalej...
VAT OSS, czyli nowe regulacje podatkowe dla e-commerce
Kategoria : blog Komentarze : 0 Autor : MMF Data : 16 lip 2021

VAT OSS, czyli nowe regulacje podatkowe dla e-commerce

Od 1 lipca weszła w życie ważna zmiana w rozliczeniach VAT, która obejmie między innymi sprzedawców internetowych i platformy handlowe. Co to oznacza dla branży e-commerce?

Dla kogo VAT OSS?

Z początkiem lipca zaczął obowiązywać VAT One Stop Shop. Obejmie on wszystkie podmioty, które świadczą usługi elektroniczne i nadawcze, telekomunikacyjne, a także firmy zajmujące się sprzedażą towarów online na terenie Unii Europejskiej.

Celem nowych regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego, a dotyczą one transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami, a konsumentami (B2C). Z wprowadzeniem VAT OSS ustanowiony został nowy termin - WSTO (Wewnątrzwspólnotowa Sprzedaż Towarów na Odległość), zastępuje on dotychczas obowiązujące pojęcie „sprzedaży wysyłkowej”

Nowy próg dla sprzedawców

Zmieniony został próg wartości transakcji, czyli kwota, poniżej której nie było wymagane płacenie podatku VAT w kraju będącym siedzibą kupującego. Nowy próg to 10 tys. Euro (w Polsce 42 tys. zł). Oznacza to w praktyce, że sprzedawca nie przekraczający tej kwoty będzie mógł płacić podatek VAT w swoim kraju. Jeśli kwota przekroczy 10 tys. Euro sprzedawca jest zobowiązany zapłacić podatek VAT w kraju, do którego sprzedaje towar.

Tylko duże sklepy czy również mali sprzedawcy?

Zmiana w rozliczeniach VAT odczuwalna będzie przez  właścicieli elektronicznych platform, które pośredniczą w transakcjach, ponieważ według nowych przepisów to platformy handlowe są zmuszone do pobierania i rozliczania podatku VAT od transakcji. Może to wpłynąć na wprowadzenie przez nie nowych obowiązków dla sprzedających. Nie byłoby to zaskakujące – zamiast weryfikować wartość transakcji platformy sprzedażowe mogą wymusić pewne automatyczne rozwiązania systemowe, a wtedy realizować je będą musiały zarówno duże podmioty, jak i małe sklepy.

Czekamy, jak implementacja nowych przepisów będzie przebiegała w praktyce. Do polskiego prawodawstwa regulacja została wprowadzona poprzez zmianę ustawy o podatku od towarów i usług - link do zmiany i tekstu jednolitego.

Realizujemy kompleksową obsługę logistyczną sklepów internetowych.

Sprawdź ofertę  EUROCOMMERCE.

Wysyłasz paczki za granicę. Sprawdź ofertę wysyłki paczek

 

Od 1 lipca weszła w życie ważna zmiana w rozliczeniach VAT, która obejmie między innymi sprzedawców internetowych i platformy handlowe. Co to oznacza dla branży e-commerce?

Czytaj dalej...
Obsługa klienta – jakich błędów nie popełniać by go zatrzymać? Pięć pomysłów na asortyment w Twoim pierwszym e-sklepie

Copyright 2018 - EUROCOMMERCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Click to access the login or register cheese